image LEWIS HINE

 USA

 (1874 - 1940)

   

  GALÉRIA MESTA

  BRATISLAVY

  PÁLFFYHO PALÁCThe Rise of the Landmark: ICARUS © George Eastman House


Termín výstavy 1.novembra - 16. decembra 2012

Kurátorka   Selina Lamberti

Organizátor  International Museum of Photography and Film, George Eastman House, Rochester NY

Spoluorganizátor  Americká ambasáda v Bratislave,  Galéria mesta Bratislavy

Otvorené utorok – nedeľa /  11.00 – 18.00

Lístky  4 / 2 € platí na všetky výstavy v GMB 

Kontakt   Galéria mesta Bratislavy Pálffyho palác, Panská 19, Bratislava

                  +421 2 5443 3627,  www.gmb.bratislava.sk

Vernisáž   31. 10. 2012 / 18:00


 image

 Lewis Hine: The rise of the Landmark: Skupina robotníkov, © George Eastman House


 

Výstava amerického zakladateľa dokumentárnej fotografie sa otvára 1. novembra v rámci 22.ročníku festivalu Mesiac fotografie 2012, v Pálffyho paláci, v Galérií mesta Bratislavy a potrvá až do 9.decembra 2012 a je absolútnou premiérou tohto svetového autora na Slovensku. 

 

Lewis Wickes Hine, jeden z najznámejších amerických fotožurnalistov, zdokumentoval výstavbu newyorskej dominatny Empire State Building od jej základov až po strechu. Odvážne zachytil každý detail jej stavby a obdivuhodnú panorámu Manhattanu. V roku 1930 začal Hine svoj nebezpečný výstup na budovu, opásaný bezpečnostným pásom s fotoaparátom v ruke a v očakávaní vytvorenia dokonalého portrétu modernej architektúry. Avšak výsledné fotografie tohto celoročného projektu hovoria skôr o poctivosti robotníkov, ktorí stavalikonštrukciustavby,akoooslavesamotnejbudovy. Pred fotografovaním Empire State Building sa Hine etabloval ako zástanca sociálnej reformy. Študoval sociológiu a stal sa učiteľom v New Yorku, kde inšpiroval svojich študentov a viedol ich k tomu, aby využívali fotografiu ako vzdelávacie médium. Jeho rozsiahle portfólio zobrazovalo karanténne priestory Ellis Islandu, priemysel založený na detskej práci a európskych veteránov prvej svetovej vojny, za čo si vyslúžil titul "otec dokumentárnej fotografie." Desať rokov pracoval pre Komisiu bojujúcej za práva detí, ktoré boli nútené pracovať. Zdokumentoval pracujúce deti, aby poukázal na krutosť páchanú na deťoch s cieľom zastavenia takýchto praktík.

 

Hineho fotografie Empire State Building sú postavené na rovnakej téme ľudského údelu uprostred zrýchľujúceho sa tempa spoločnosti začiatku dvadsiateho storočia. Hine odhaľuje individuálnu dôstojnosť a vnútorný postoj každého jednotlivca počas konštrukcie mohutnej štruktúry. Gestá, výrazy, prítomnosť ľudí v obraze nám pripomínajú, že budovy a taktiež mestá ktoré utvárajú, sú postavené iba za pomoci inovácií a pod vedením ľudstva.

 

Zbierka Lewisa Hinea uložená v George Eastman House je najžiadanejšou zbierkou z archívov múzea. Pozostáva z takmer 10.000 originálnych fotografií, negatívov a artefaktov. Photo League of New York daroval dielo múzeu v roku 1955. Fotografie na tejto výstave sú moderné želatinové striebrotlače vyrobené z kópií negatívov a vytlačené Barbarou Galasso, riaditeľkou oddelenia fotografických služieb múzea.